kolagen na co pomaga – naturalny – rybi – w proszku – opinie – do picia

0

Popularność suplementów kolagenowych w ostatnich latach eksplodowała. Kolagen zaczął być również dodawany do różnych przetworzonych produktów spożywczych, takich jak batony proteinowe, herbaty i śmietanki do kawy. Istnieją również pokarmy, które są naturalnie bogate w kolagen efekty, najpopularniejszy jest rosół z kości.

Mówi się, że kolagen ma szeroki zakres korzyści, takich jak zmniejszenie bólu stawów, zmniejszenie zmarszczek, promowanie utraty wagi i optymalizacja wydajności sportowej. Czy te twierdzenia są bezpodstawne, czy też są naprawdę oparte na dowodach? Zapraszam do czytania dalej, aby dowiedzieć się więcej na co jest kolagen!

kolagen na co pomaga – rybi – na co pomaga – co to jest?

CO TO JEST KOLAGEN? Kolagen jest białkiem występującym w różnych strukturach organizmu, takich jak skóra, chrząstki, ścięgna, więzadła, tkanka kostna, mięśnie i tkanka łączna. Zapewnia spójność, elastyczność i regenerację wszystkich tych tkanek. Na przykład kolagen jest w dużej mierze odpowiedzialny za elastyczność i wytrzymałość skóry, a jego rozpad prowadzi do starzenia się skóry i powstawania zmarszczek.

Kolagen właściwosci ma pozytywne, bo zawiera 19 różnych aminokwasów, ze szczególnie dużą zawartością hydroksyproliny, glicyny i proliny. Kolagen rybi na co pomaga? bo nie jest jednak kompletnym białkiem, ponieważ nie zawiera tryptofanu, jednego z dziewięciu niezbędnych aminokwasów.

kolagen na co pomaga - rybi - na co pomaga - co to jest?Źródła i właściwości kolagenu – Kolagen jest naturalnie obecny w kilku produktach spożywczych. Bulion z kości powstaje przez gotowanie kości w bulionie przez co najmniej 24 godziny, aby rozpuścić kości i uwolnić składniki odżywcze i minerały. U ludzi i zwierząt kolagen koncentruje się w tkance łącznej, takiej jak mięśnie.

Tak więc każde mięso (wołowina, wieprzowina, drób itp.), które zawiera mięśnie lub inną tkankę łączną (w przeciwieństwie do mięs organicznych) jest bogate w kolagen. Inne dobre źródła kolagenu to ryby i białka jaj. Spirulina (która pochodzi z wodorostów) nie jest źródłem kolagenu, ale zawiera składniki odżywcze, które mogą wspierać produkcję kolagenu w organizmie. Oprócz aminokwasów, kilka innych składników odżywczych jest ważnych dla produkcji kolagenu w organizmie.

kolagen na co pomaga – w proszku – do picia

Witamina C jest kofaktorem potrzebnym do syntezy kolagenu, a także funkcjonuje jako przeciwutleniacz zwalczający stres oksydacyjny. Witamina C znajduje się w różnych owocach i warzywach, w tym w owocach cytrusowych, papryce, truskawkach i owocach kiwi. Cynk i siarka są również ważnymi kofaktorami w produkcji kolagenu. Siarka występuje powszechnie w brokułach, cebuli i czosnku, a cynk w różnych pokarmach, takich jak grzyby shiitake, rośliny strączkowe, tofu, orzechy, nasiona i pełne ziarna.

Kolagen w formie suplementu jest pozyskiwany z żelatyny czy wiesz kolagen w proszku na co pomaga? opinie ma dobre. Żelatyna powstaje poprzez poddanie kości i skóry zwierząt, najczęściej bydła lub świń, różnym zabiegom. Suplementy kolagenowe mogą być również wytwarzane z produktów ubocznych przetwarzania ryb, takich jak łuski, skóra i ości.

Aby ułatwić ich wchłanianie, suplementy kolagenowe są hydrolizowane do peptydów składających się tylko z dwóch lub trzech aminokwasów razem.

Chociaż możliwe jest spożywanie kolagenu bezpośrednio z żywności lub suplementów, nie jest to konieczne, aby wspierać produkcję kolagenu w organizmie. Dzieje się tak dlatego, że organizm nie wchłania cząsteczek kolagenu w całości, ale raczej rozbija je na aminokwasy składowe, które następnie wykorzystuje do syntezy własnego kolagenu i innych białek.

kolagen na co pomaga – opinie – forum – co zawiera

Teoretycznie aminokwasy potrzebne do produkcji kolagenu w organizmie mogą pochodzić z każdego źródła białka, niezależnie od tego, czy jest to rosół z kości, mięso, ser, rośliny strączkowe czy na przykład quinoa. Podobnie w przypadku spożywania suplementu lub żywności zawierającej kolagen nie można z góry określić, gdzie peptydy kolagenowe zostaną wykorzystane w organizmie i czy rzeczywiście zostaną wykorzystane do produkcji kolagenu w organizmie.

Konsumenci często przyjmują kolagen, aby osiągnąć konkretną korzyść, taką jak poprawa elastyczności skóry lub funkcjonowania stawów ale na co pomaga kolagen do picia. Jeśli jednak organizm potrzebuje w tym czasie aminokwasów do innej funkcji, to będzie to dla niego priorytet.

CO MÓWI NAUKA? Prawie wszystkie istniejące badania, które przyjrzały się efektom zdrowotnym kolagenu, wykorzystały suplementy kolagenowe, a nie żywność zawierającą kolagen.

ZAPALENIE STAWÓW, BÓL STAWÓW I ZDROWIE KOŚCI. Badania kliniczne pokazują, że ciągłe spożywanie kolagenu może pomóc w zmniejszeniu i zapobieganiu bólom stawów i utracie gęstości kości, tak właśnie możemy się dowiedzieć na co pomaga kolagen naturalny.

Według metaanalizy pięciu randomizowanych, kontrolowanych badań klinicznych trwających co najmniej dwa miesiące, suplementy kolagenowe mogą być skuteczne w poprawie objawów choroby zwyrodnieniowej stawów poprzez zmniejszenie bólu i sztywności stawów oraz zwiększenie funkcji fizycznych.

kolagen na co pomaga - opinie - forum - co zawiera

W jednym z badań stwierdzono, że kolagen był skuteczniejszy niż glukozamina, która jest jednym z najczęściej stosowanych suplementów na zapalenie kości i stawów2. Według innej metaanalizy suplementy kolagenowe mogą być skuteczne w zmniejszaniu bólu stawów u pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową dłoni, biodra lub kolana w krótkim i średnim okresie, ale nie w długim, a jakość dowodów pozostaje bardzo niska.

Wreszcie na co pomaga kolagen w tabletkach, chociaż istnieją pewne dowody, że spożywanie kolagenu jest skuteczne w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, przynajmniej w krótkim okresie, jego skuteczność kliniczna w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów pozostaje kontrowersyjna.

kolagen na co pomaga – w tabletkach – naturalny – efekty

ZDROWIE SKÓRY, PAZNOKCI I WŁOSÓW – W przeglądzie systematycznym obejmującym 11 randomizowanych, kontrolowanych badań klinicznych (łącznie 805 osób) analizowano wpływ suplementów diety z kolagenem na zdrowie skóry. Badania trwały od 4 do 24 tygodni i stosowano w nich dawki od 2,5 do 3 g dziennie hydrolizatu kolagenu lub tripeptydu.

Badacze doszli do wniosku, że już wiemy co to jest kolagen a suplementy kolagenowe mogą pomóc zwiększyć elastyczność i nawilżenie skóry, wspomóc gojenie się ran i spowolnić starzenie się skóry w krótkim okresie. Jeśli chodzi o wpływ kolagenu na zdrowie kości i włosów, istnieje bardzo mało dowodów naukowych.

REGENERACJA PO URAZACH, REGENERACJA PO TRENINGU I WYDAJNOŚĆ SPORTOWA
Zdrowie tkanek mięśniowo-szkieletowych takich jak ścięgna, więzadła, chrząstki i kości zależy częściowo od zawartości kolagenu, dzięki temu co zawiera kolagen.

kolagen na co pomaga - w tabletkach - naturalny - efektyWitamina C jest potrzebna do wspierania syntezy kolagenu. Dowody naukowe sugerują, że suplementacja kolagenem z witaminą C może promować syntezę kolagenu, a tym samym przyspieszać gojenie urazów mięśniowo-szkieletowych i regenerację po treningu, ale aby to potwierdzić, potrzebne są dalsze badania. Zaleca się przyjmowanie 10-15g hydrolizatu kolagenu z 50mg witaminy C na 60 minut przed treningiem lub sesją rehabilitacyjną.

UTRATA WAGI I PRZYROST MASY MIĘŚNIOWEJ – Twierdzenia, że kolagen może pomóc w regulacji masy ciała, opierają się w dużej mierze na założeniu, że białko sprzyja sytości.

Poza tym, że spożywanie kolagenu może ewentualnie pomóc w zmniejszeniu głodu, a tym samym w ograniczeniu spożycia kalorii, nie ma dowodów na to, że może on przyczynić się do utraty wagi. Kolagen jest również często przedstawiany jako korzystny dla przyrostu masy mięśniowej, ale dowody na to pochodzą z badań osób starszych, które często mają ogólnie niskie spożycie białka.  Ale czy są przeciwwskazania do stosowania kolagenu? Wyniki nie mogą być zatem uogólnione na młodsze populacje lub sportowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj